בס"ד

טיפים לשימור

איך שומרים על רצפות שיש או מרצפות אחרי ליטוש וחידוש

ליטוש מרצפות

ליטוש מרצפות ורצפות אבן ושיש מעניק להן ברק ומראה חדש ורענן יותר. את הליטוש עושים בעזרת מכשור מתאים ותוך התאמה מקצועית של סוג הליטוש המתאים ביותר. הליטוש הוא, למעשה, גירות של השכבה העליונה של המרצפות, על מנת לחשוף שכבה נקייה יותר וללא פגמים, ולרוב גם החדרה של חומרי הברקה אל הריצוף. לאחר הליטוש, חשוב במיוחד לשמור על המרצפות היטב, על מנת לשמר את האפקט הנאה של הליטוש לאורך זמן רב ככל האפשר. מור ליטושים מעניקים טיפים לשמירה על הרצפה לאחר הליטוש.

איך שומרים על מרצפות לאחר ליטוש?

  • שאיבת אבק – אבק וחול אשר נמצאים על המרצפות לאורך זמן גורמים ל"ליטוש" לא מקצועי, או במילים אחרו – לשריטות ברצפה, אשר פוגעות בריצוף ויוצרות מראה לא אסטטי. לכן, חשוב מאד למנוע ככל האפשר הצטברות של חול ואבק על הרצפה. את זאת ניתן לעשות על ידי שאיבת אבק יומיומית, או לכל הפחות פעמיים בשבוע.
  • הרחקת רטיבות – השיש נוטה לספוג מים בקלות רבה. נוזלים שנשפכים על הרצפה עלולים להיספג ולגרום לכתמים שאינם יורדים, לרטיבות ברצפות וכדומה. לכן חשוב מאד לנגב מיד נוזלים שנשפכו על הרצפה. גם את שטיפת הרצפה כדאי לעשות עם מינימום מים, ועדיף להשתמש במטליות הברקה ייעודיות המיועדות לסוג זה של רצפות ובחומרי ניקוי ייעודיים.
  • בעלי חיים – אם ישנם בעלי חיים בבית, חשוב מאד לדאוג לגזוז בקביעות את ציפורניהם, על מנת למנוע שריטות על הרצפה.
  • גרירת רהיטים – גרירת רהיטים על הרצפה יוצרת שריטות ברצפה, ואפילו שריטות עמוקות. על מנת להזיז ברחבי הבית רהיטים מומלץ לנתק אותם מהרצפה. רהיטים כבדים, שאין אפשרות להרים, וגם רהיטים שנוטים לזוז הרבה ברחבי הבית (כמו כסאות), מומלץ לרפד בתחתית באמצעות מדבקות לבד אשר מונעות את החיכוך עם הרצפה. ישנם מחליקים אשר מבוססים על טפלון, אולם אלו אינם מומלצים במיוחד, משום שאם נדבק אליהם אבק או חול הם הופכים למעין נייר זכוכית ויוצרים שריטות רבות עוד יותר ברצפה.
  • תחזוקה בזמן שיפוץ – אם הליטוש נעשה במסגרת שיפוץ או בנייה חדשה, חשוב מאד לדאוג לכסות את הרצפה בכיסוי מתאים לאחר הליטוש, עד שיסתיימו כל עבודות הבנייה האחרות – על מנת למנוע נזקים שעלולים להיגרם לרצפה מעבודות הבנייה האחרות במקום.
  • שטיפת הרצפות – אין להשתמש בחומרי ניקוי חריפים או חומציים לאחר הליטוש, וכן לא בדטרגנטים. כאמור, מומלץ להשתמש בחומרי ניקוי ייעודיים וכן בכלי ניקוי מתאימים, שאינם יוצרים שריטות ברצפה.
  • ליטוש מבריק – אם הליטוש של הרצפות נעשה בשילוב עם הברקה, חשוב מאד שלא לשטוף את הרצפה עם שום חומר אחר מלבד משמר קריסטלי, אשר משמר את הברק. כדי לדעת כי את ההברקה הקריסטלית של הרצפה יש לחדש בערך אחת לשנתיים.
דילוג לתוכן