בס"ד

הסטוריה

על שיש ואבן

שיש, שהוא למעשה אבן מלוטשת, הוא חומר טבעי לחלוטין. הוא אינו מיוצר בתהליך כימי כלשהו ואינו מעובד ברמת החומר. השיש נחצב כמות שהוא ומלוטש ומעוצב לצורה של מרצפת, על מנת שיוכל לשמש אותנו לריצוף הבית. מכיוון שהשיש הוא חומר טבעי ולא סינטטי, מטבע הדברים הוא גם אינו אחיד. כל אבן שיש נראית שונה במקצת מחברתה, ולכן ריצוף בשיש באופן רגיל ייתן מראה לא אחיד לרצפה. בארצות שמהן אנו מייבאים את השיש ישנה מעין מסורת בת מאות שנים של שימוש בשיש. בארצות אלו לא מייחסים חשיבות לאחדות המראה כאשר מרצפים בשיש, ונהנים דווקא מחוסר האחידות שלו ומן המראה הטבעי שחוסר האחידות הזה יוצר. בארץ, לעומת זאת, רוב האנשים מעדיפים לשוות לרצפה שלהם מראה אחיד וחלק ככל האפשר. לשם כך, עוברים אריחי השיש תהליך של מיון, שבו נבחרים בזה אחר זה אריחים שדומים זה לזה ככל האפשר, ואלו יוצרים יחד ריצוף אחיד כמעט לחלוטין. חשוב לדעת שתהליך המיון שעוברים אריחי שיש מייקר מאד את מחירם.

יתרונות של ריצוף בשיש ואבן

השיש והאבן הם, כאמור, חומרים טבעיים לחלוטין. במשך מאות בשנים הם מוכיחים את עצמם כחומרים חזקים מאד, עמידים וגם יפים ובעלי מראה יוקרתי.לשיש ישנם מרקמים עשירים מאד ומגוונים מאד, אשר יוצקים אופי ייחודי לכל חדר שבו הם נמצאים. כל אלה הופכים את האבן והשיש לנפוצים מאד בריצוף וליעילים מאד לתפקיד זה. עם זאת, חשוב להכיר גם את המגבלות או החסרונות של ריצוף בשיש ובאבן – השיש רגיש לחומרים כימיים שונים והוא סופח כתמים במהירות יחסית. כמו כן, השיש דורש טיפול ואחזקה באופן שוטף.

טיפול ואחזקה בריצוף שיש ואבן

כאשר מרצפים חדר חדש בשיש או באבן, בין אם מדובר בבנייה של בית חדש או בשיפוץ של דירה קיימת, חשוב לכסות את הרצפה בכיסוי מתאים עד שיסתיימו כל עבודות הבנייה האחרות, על מנת למנוע נזק לריצוף. לאחר הבנייה, ולאחר מכן אחת לכמה שנים מומלץ להזמין בעל מקצוע לליטוש הרצפה, על מנת להעניק לה ברק מחודש ומראה נקי. כאשר שוטפים רצפת שיש חשוב להשתמש בחומרי ניקוי רגילים ולא בחומרים חריפים מאד, אשר עלולים לגרום נזק לרצפה. כמו כן חשוב לזכור כי רצפת שיש ואבן רגישה מאד לכתמים וסופחת נוזלים במהירות, ולכן אם נשפך נוזל כלשהו על הרצפה חשוב לנגב אותו מיד, על מנת למנוע יצירה של כתם.

מידע נוסף על שיש

  • שיש הוא
  • הזמן הם טבעיים, וניתן לתקן חומר טבעי – אין אפשרות ליצור צבעי שיש נוספים.
  • ניתן להשתמש בשיש גם לריצוף חיצוני, אולם הוא עשוי להתבלות בחוץ במהירות רבה יותר, בגלל החשיפה לפגעי מזג האוויר השונים.
  • חורים וגידים הנוצרים בשיש עם אותם בעזרת דבק שיש.
דילוג לתוכן